Dr. Weiss
Příroda byla vždycky mocná léčitelka – před tisíci lety stejně jako dnes. I my jsme odjakživa součástí přírody. Dr Karl Weiss proto vsadil na sílu alpských bylin a této filozofie se držel po celý svůj život.

Zo života legendárneho Dr. Weissa

Hory
Karl Weiss bol vyhláseným ľudovým lekárom, ktorý pochádzal z generácie pastierov žijúcich po stáročia na úpätí švajčiarskych Álp. Legenda hovorí, že keď mal Karol dvadsať rokov, objavil v starej truhlici rodinný klenot – starý herbár s receptami, ktoré využívali blahodarné účinky rôznych druhov bylín. Na cestu ľudového liečiteľstva ho ale priviedol až jeho vlastný syn, ktorý sa už od útleho veku stretával s častými ochoreniami dýchacích ciest, najmä priedušiek.

Problémy s kašľom a ťažké dýchanie malého Weissa sa neustále zhoršovali a účinok tradičných receptov strácal na sile. U miestnych obyvateľov sa tradovalo, že na miernenie problémov s prieduškami, astmou, bronchitídou, či pneumóniou veľmi priaznivo pôsobí sadlo vyškvarené z tuku psov, ktoré vraj ako jediné tiež skutočne zaberalo. Pastieri toto mazanie používali, ale súčasne milovali psov, ktorí im bolo neoceniteľnými pomocníkmi. Zabiť zdravého psa len pre jeho tuk bolo úplne nemysliteľné.

Karl Weiss teda začal študovať rodinné dedičstvo – herbár s receptami založenými na blahodarných účinkoch rôznych bylín. Chcel vyrobiť masť, ktorá svojimi vlastnosťami prekoná mystické psie sadlo a pritom ochráni od smrti ďalších štvornohých priateľov alpských pastierov. Skúmal, ktorá kombinácia byliniek bude v masti skutočne fungovať a aké množstvo jednotlivých prísad v nej musí byť zastúpené. Nakoniec naformuloval receptúru na bylinné psie sadlo, ktorou to dokázal!

V priebehu rokov sa na K. Weissa obracal s prosbou o pomoc rad pastierskych rodín, ktoré žily v neprístupnom vysokohorskom prostredí a ten im vždy dokázal pomôcť. Karl tak vďaka svojmu bylinkárskemu umeniu dosiahol postupom času váženého postavenia a do myslí ľudí sa navždy zapísal ako Dr. Weiss.