Čarovné bylinky Dr. Weissa

Bylinkám, ktoré sú použité v receptúrach Dr. Weissa, sú pripisované mnohoraké pozitívne účinky na ľudský organizmus. Odhaľte tajomnú silu účinných látok obsahovaných v ich listoch, kvetoch, či koreňoch. Zoznámte sa s najobľúbenejšími bylinami Dr. Weissa, ich účinkami a použitím.

Skorocel kopijovitý

(Plantago lanceolata)

Skorocel patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny, používali ho už antickí lekári. Podľa overenej praxe je skorocel kopijovitý pre vysoký obsah látok ničiacich baktérie spolu s rebríčkom najlepším prírodným prostriedkom na liečenie. V prírode sa stretávame tiež so skorocelom väčším, ktorý má guľatejšie listy. Najúčinnejší je však skorocel kopijovitý, ktorého kopijovitý tvar nám pomôže bylinku jednoznačne poznať a odlíšiť.

Použitie skorocelu
V súčasnosti sa používa najmä pri nachladnutiach a zápaloch horných dýchacích ciest spojených s kašľom a silným zahlienením. Má široký rozsah účinnosti, pretože chráni sliznice, zmierňuje dráždenie na kašeľ, uvoľňuje hlieny z dýchacích ciest, brzdí rozmnožovanie baktérií a pôsobí protizápalovo. Je vhodný pri chronických zápaloch priedušiek, astme a ďalších ochoreniach dýchacích ciest.

Skorocelový sirup
2 hrste čerstvých listov skorocelu kopijovitého rozmixujeme s 250 g medu a 1 dl vody. Varíme na miernom ohni tak dlho až sa vytvorí hustý sirup. Užíva sa 3 krát denne 1 lyžica, najlepšie do čaju.

Skorocel kopijovitý