Čarovné bylinky Dr. Weissa

Bylinkám, ktoré sú použité v receptúrach Dr. Weissa, sú pripisované mnohoraké pozitívne účinky na ľudský organizmus. Odhaľte tajomnú silu účinných látok obsahovaných v ich listoch, kvetoch, či koreňoch. Zoznámte sa s najobľúbenejšími bylinami Dr. Weissa, ich účinkami a použitím.

Dúška tymianová

(Thymus vulgaris)

Vo Francúzsku dúške tymianovej hovoria penicilín chudobných. Je jednou z najsilnejšie pôsobiacich bylín. V ľudovom liečiteľstve patrí dúška tymianová medzi najspoľahlivejšie prostriedky pri chorobách horných dýchacích ciest, kašli a bronchitíde.

Použitie dúšky tymianovej
Uplatnenie tymianu je pomerne široké. Listy aj vňať tymianu pôsobia protibakteriálne jednak v priamom kontakte pri kloktaní a vyplachovaní úst, jednak pri vnútornom použití. Vďaka obsahu silíc je výborným dezinfekčným prostriedkom, ktorý súčasne tlmí kašeľ a uľahčuje odkašliavanie. Preto je vhodný pri ťažkostiach z nachladnutia, najmä pokiaľ sa jedná o choroby dýchacích ciest.

Inhalácia tymianu
Do varu privedieme 1 l vody a pridáme 3 lyžice tymianu. Hrniec odstavíme zo sporáku a všetko necháme približne 10 minút lúhovať. Pripravený nálev vlejeme do misky a inhalujeme.

Dúška tymianová