Čarovné bylinky Dr. Weissa

Bylinkám, ktoré sú použité v receptúrach Dr. Weissa, sú pripisované mnohoraké pozitívne účinky na ľudský organizmus. Odhaľte tajomnú silu účinných látok obsahovaných v ich listoch, kvetoch, či koreňoch. Zoznámte sa s najobľúbenejšími bylinami Dr. Weissa, ich účinkami a použitím.

Islandský lišajník

(Cetraria islandica)

Pľuzgierka islandská, ako nazývajú islandský lišajník odborníci, má povesť prírodného antibiotika. Niektorí z nich mu dokonca hovoria prírodný penicilín, lebo pôsobí proti viacerým druhom baktérií, čím prispievajú k sanácii zápalových ochorení ústnej dutiny a hltanu.

Použitie islandského lišajníka
v súčasnosti sa najčastejšie používa pri kašli a infekciách dýchacích ciest. Aj niekdajší československý liekopis odporúčal čaj z pľuzgierky na uvoľnenie dýchacích ciest. Islandský lišajník súčasne obsahuje sacharidy, ktorým sa odborne hovorí slizy. Užitočné sú pri suchom kašli, keď vytvárajú na podráždených slizniciach povlak. Ten ich chráni a súčasne prispieva k ich upokojeniu. Výborne pomáha tiež v klimatizovaných miestnostiach, v ktorých suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest alebo pokiaľ musíme veľa rozprávať a namáhať hlasivky ako napríklad učitelia v škole a podobne.

Islandský lišajník